U Wittenu obilježena dva jubileja

U subotu 22. Novembra u Elbschehalle (Wetter-Witten) uz zajedničku večeru i druženje obilježena dva jubileja i to 22 godine od osnivanja džemata Witten i 20 godina rada imama Ruvejd ef. Jahića u ovom džematu.

Džemat Witten je osnovan 1992 godine u vrijeme agresije na našu domovinu u vihoru rata kada su u ovom gradu bježeći ispred četničke kame i pokolja spas našli mnogi naši bošnjaci. Oni koji su dolazili u ratu, mislili su samo da se belaja i strahota sačuvaju i da će i to brzo proći i da će se nazad kući vratiti.

02
U tom čekanju na povratak, rodila se ideja među nekoliko čestitih vjernika da ovdje baš u Wittenu pokrenu inicijativu osnivanja aktivnog džemata. Na čelu te ideje stajao je Ismet ef. Bečić koji je svoj ramazan 92` proveo u ovom džematu.
Nekoliko vrijednih džematlija (h. Smajl Joldić, h. Šaban Jahić, Hećo Ismet, Edhem Kadrić…i još nekoliko drugih) su ideju podržali i osnovali džemat. Bilo je to prije 22 godine.

U svome obraćanju imam džemata Ruvejd ef. Jahić je između ostalog rekao:„…Mi planirali povratak, a Allah odredio da baš ovdje, u ovom gradu Wittenu, u ovoj državi Njemačkoj ostanemo, dom i porodicu osnujemo i temelje jednoj novoj generaciji, jednom novom identitetu udarimo, koji će do sudnjega dana, a i na sudnjem danu svjedočiti da smo baš mi nekada davno došli iz Bosne i Hercegovine, Sandžaka i drugih naših krajeva i ovdje temelje islama i vakufa udarismo. I danas u ovom vaktu gradimo svoju džamiju na svome vakufu u svome gradu i svjedočimo da postojimo. Dragi prijatelji, draga braćo i sestre dobro nam došli na ovaj naš zajednički mubarek. Dobro nam došli na svečanost povodom gradnje naše nove džamije, kojoj se iskreno radujemo i uskoro očekujemo dovršenje njene gradnje i dobro došli na svečanost našeg malog jubileja 22 godine postojanja našeg džemata i 20 godina djelovanja i rada u ovom džematu vašeg sadašnjeg imama.

Ako sumiramo rezultate vrijedne spomena ovdje, onda bi to svakako bilo:
– osnivanje džemata 92`
– kupovina vakufskog stana 97`
– kupovina placa i džamije 2005`
– 22 godine zajedničkog rada i druženja,
– priprema i izgradnja nove džamije.

Kroz džamiju je prošlo mnogo ljudi, ona nam je bila i džamija, i škola, i avlija i domovina…Kroz mektebsku nastavu je prošlo preko pet stotina polaznika, obavljeno je blizu stotinu šeriatskih vjenčanja i duplo više akika. Ispraćali smo iz naše džamije na vječni put naše vrijedne saradnike, aktiviste i druge merhume. U našu džamiju su svraćali poznati alimi, putnici namjernici, političari, književnici, borci…i naš uvaženi Reis ul ulema. Da nije bilo džamije svih ovih vrijednih stvari nebi bilo. Zato se i ja ponosim vama što smo zajedno ostvarili ove rezultate. Puno je zaslužnih ljudi, neki su čitavo ovo vrijeme od 92` bili aktivni, svesrdno pomagali ovu džamiju i ja im se svima iskreno zahvaljujem. Bili su moji dobri saradnici i aktivisti.“

10
Imam je govorio o vrijednim aktivistima džemata i njihovom doprinosu kroz džemat. Spomenuo je da su oni udarili temelje ovoj zajednici, živjeli za džemat i uvjek bili na usluzi svojim radom i materijalnim davanjima. Istakao je da dvojica ljudi posebno zaslužuju da se spomenu, a to su Edhem Kadrić sadašnji predsjednik, aktivista od 92´ i najbliži saradnik imamu kroz cijelo ovo vrijeme rada džemata i građevinski inžinjer Refik Hajrović koji je poslednjih desetak godina vodio brigu o kupovinu džamije, dobijanja dozvole za gradnju novog objekta i čitavo vrijeme bio uključen u proces gradnje ove džamije, bez koga ovo nebi funkcionisalo.

U svome braćanju, imam džemata je naveo početak izgradnje ovog novog objekta, „…početak gradnje je 27 maj 2013 godine, a priprema dobijanja papirologije počela je još mnogo ranije i to 2009 godine“. Naveo je da se u Njemačkoj grade tri potpuno nove bošnjačke džamije. (… u Balingenu, Mainzu i u našem Wittenu).

Svaki od ova tri džemata gradi džamiju shodno svojim mogućnostima, veličini i potrebama. Dok će džamija u Balingenu biti manja od naše, ona u Mainzu će biti skoro tri puta veća. Jedino će našu džamiju ukrašavati munara. Završetak radova na džamiji se očekuje u sledećoj godini.

Puno je ljudi koji su svojim prilozima pomagali izgradnju, a nisu naši članovi. Istaknuo je doprinos braće Sokolović Jusufa i Nermina iz Frankfurta, Kurtanović Ilijasa iz Milhajma, Gorčević Alije iz Herna, Dietricha Schwarza (evangelističkog sveštenika) iz Wittena, firme Ricko i Lidtke iz Dortmunda, Adnana Ćatića (boksera) iz Leverkusena i druge, a od naših članova je spomenuo vlasnike firmi koji su izvodili radove, zatim armirače, zidare, tesare, keramičare, molere…

Organizator ove svečanosti je bila naša džamija, (troškovi sale, inventar, kahva, piće, ulaznice) sve je bilo besplatno. Hranu su spremile domaćice.

04

Ovoj svečanosti ispred Mešihata IZ Bošnjaka u Njemačkoj je prisustvovao glavni imam za NRW Mehmed ef. Jakubović, koji je u svom obraćanju istaknuo važnost postojanja džemata rekavši „… da džemata nema bez imama, a isto tako se jedan imam nemože dokazati bez džemata.“ Mehmed ef. je govorio o Ruvejd ef. kao imamu, njegovom radu i uspjesima posebno kao muallima, te njegovom teškom prolasku kroz logor i patnjama koje je doživio tamo, ali koji je i pored toga uspio da kao imam bude na nivou svog zadatka. On je ispred Mešihata IZ Bošnjaka u Njemačkoj u ime muftije i predsjednika Mešihata imamu Ruvejd ef. uručio „Priznanje za 20 godina rada i djelovanja u džematu Witten“, a od sebe i svoje familije u znak pažnje jedan svoj ručni rad „Levha sa Bismillom“.

Večera i druženje je proteklo u lijepoj atmosferi, a muziku su besplatno dobro odradili pjevači Osman Zulji i Edo Malić i muzičar Safet Muratović.

Amer Mehmedović

Nema komentara.

Upišite komentar